Bakır’ın Kullanım Alanları

Bakırın önemli kullanım alanlarının başında elektrik-elektronik sanayisi bulunmaktadır. Elektrik iletkenliğinin çok yüksek oluşu sebebiyle bu alanda yerini bulmuştur. Madeni para ve silah imalatında metal alaşımın çoğunluğunu bakır oluşturmaktadır. Kuyumculuk ve bronz heykelciliğinde de diğer alaşımları kullanılmaktadır. Pirinç ve bronzda bakır alaşımlarındandır. Bakır, tarımda da algasit olarak kullanılmaktadır. Analitik kimya testlerinde de Fehling çözeltisi gibi birçok bileşimler bakır içermektedir.

Bakır 1B grubunda bulunan bir elementtir. Genellikle Kıbrıs bölgesinde bulunarak çıkarılmaktadır. Yer altında bulunarak madenler aracılığı içe çıkartılmaktadır. Elektiriği en iyi iletebilen maden özelliğini taşımaktadır. Bakır dünya üzerindeki yer altı kaynaklarının büyük çoğunluğunda bulunmakta. Altın ve gümüş gibi pahalı iletken maddeler yanında hem tasarruflu hem de güvenilir özellik taşımaktadır. Bakır geniş çaplı bakıldığında sanayi alanında kullanılmaktadır.

Ayrıntılı bakıldığında ise bakır, inşaat sektöründe kiriş, beton yüzeylerinin güçlendirilmesi için, ulaşım sanayisinin gelişebilmesi için, kimya endüstrisinde, kuyumculuk alanında, boya üretimlerinde, takı tasarım alanında bir başka gerekli malzeme, termik, hidrolik, nükleer, ısı enerjisi iletiminde, çıplak iletkenliklerde, elektrik tellerinde, günlük teknolojik aletlerde, televizyon, radyo, bilgisayar, ısıtıcı ve daha aklımıza gelmeyen birçok ev eşyasında da kullanılmaktadır.

Bakır, fiziksel ve kimyasal üstün özellikleri sebebiyle yaygın olarak kullanılıyor. Sektörel olarak bakıldığında bakırın dağılımı şu şekildedir; İnşaat Sanayi, Elektrik-Elektron Sanayi, Ulaşım Sanayi, Endüstriyel Sanayi, Kimya, Kuyumculuk, Boya Sanayi, Turistik Eşyalar..

Kızıl renkli olan bakır, en çok kullanım alanına sahip madenlerdendir. Üretimde de aynı şekilde kolay oluşuyla varlığının çok eski çağlara uzanmasına sebep olmuştur. Isıyı ve elektriği en iyi iletebilen maden olma özelliğine sahip olan bakır, bu özellikleri sebebiyle ısınma, soğutma ve elektrik sektörlerinde sıkça adından söz ettirmektedir. Paslanmaz özelliği ile de kaplama alanında ilk tercihler arasında yerini almaktadır. Kısıtlı imkanlara sahip bir iş için bakır öncelikli tercih edilmesi gereken bir maddedir.