Bakır’ın Bakımı ve Onarımı

Geçmişte mutfak eşyası olarak kullanılmış bakırlar, artık salonların baş süsü olarak kullanılmakta. Süs bile olsa bakır zamanla parlaklığını kaybetmektedir..

Bakır ile ilgilenmekte olan birçok insan bakır kalaycılığını da duymuştur. Bir meslek grubu olarak görülen bakır kalaycılığı, bakır eşyalarının bakımında büyük önem taşımaktadır. Bakır eşyalarının bakımı estetik açısından önemli olduğu kadar sağlık açısından da büyük önem taşımaktadır.

Bakır eşyalarda hava şartları sebebiyle yüzeyinde oksitlenme ve paslanma oluşabilmektedir. Aşırı ısıya maruz kalmış bakırlarda da kararma oluşmaktadır. Bu sürece de korozyon denilmektedir.

Bakır Eşyanın Bakımı

Yarım limon suyunun içine herhangi bir iki yemek kaşığı sirke ekleyerek bu karışımı bir beze dökünüz. Bu hazırladığınız bez ile bakır eşyalarınızı eksiksiz olarak her yerini silin. Bakır eşyanız eğer düz bir yüzene sahip değil ve girintili çıkıntılı ise fırça yardımıyla girinti ve çıkıntılara ulaşabilirsiniz. Ardından da temiz su içinde yıkayıp sonrasında kurutun.

Bakır eşyalar aynı zamanda bira ile de temizlenebilmektedir. İki birayı bir kaba alarak parlatacağınız bakır eşyayı içine koyun. Birkaç dakika içinde beklettikten sonra bakırı yumuşak bir bez yardımı ile ovun. Bu işlem sadece süs eşyalarında kullanılmalı, pişirme amaçlı eşyalarda kesinlikle kalaylatmak gerekir.

Bir diğer parlatma işlemi ise Ketçap ile yapılmaktadır. Aynı şekilde yumuşak bir beze öncelikle ketçap dökülmeli ve sonrasında parlatılmak istenilen bölge bu bez yardımıyla silinmeli. Her zamanki gibi ardından bakır temiz suyla yıkanmalı. Özellikle söylenildiği gibi pişirme amaçlı bakır eşyaların ve kapların kalaylatılması gerekiyor. Sebebi ise eşyaların kalayının çıkıp bakır renginin gözükmesinden kaynaklanan kararmadır. Bakır kalaycılığı ise işin ustaları tarafından yapılmalıdır.