Bakır’ın Avantajları

  • Korozyona Dayanıklılık

Dış etkenlerden etkilenmeyen bir madde oluşu ile Bakır inşaatlar için ilk tercihtir. Alçı, çimento, beton, su gibi maddeler bakıra zarar vermemektedir. Bir diğer yandan bakır ultraviyole ve enfraruj ışınlarından da etkilenmemektedir. Bu sebeple de uzun ömürlü ve güvenilir bir seçimdir.

  • Kullanım Kolaylığı

Kolay işlenebilen ve şekillendirilebilen bir madde olması sebebiyle bakırın kullanımı basittir. Bu özellikleri ile tesisatçılara zaman kazandırmakta ve işçilik maliyetlerini de düşürmekte. Ucuz aletler ile çalışmalarını sağlayan bakır, lehim sistemi sayesinde de kaçak olmayan bir tesisatı kurdurabiliyor.

  • Genleşme Özelliği

Genleşme oranının çok düşük olması (16,6×10 – 6 mm °C), bu oranın betonun genleşme oranı ile yakınlığı (14,0×10 – 6 mm °C) sebebiyle bakır boru bir tesisat için en güvenilir özelliği barındırmaktadır.

  • Antibakteriyeldir

Yüksek ısılara rağmen %100 oksijen veya gaz geçirmemektedir. Bu özelliği ile mantar ve bakteri üretmemektedir.  Bakır, antibakteriyel özelliği sebebiyle su ile etkileşime geçtiği tesisatlarda bakteri ve yosun üremesini engeller.

  • Enerji Verimliliği

Isıtma tesisatları için enerji tasarrufu konusunda bir kaçık noktası olan bakır, plastikten 1000 kat daha fazla ısı iletkenliğine sahiptir.  Diğer tesisat borularına kıyasla iç yüzeyi daha kaygandır. Bu özelliği ile tesisatta küçük pompalar kullanılabilmekte ve enerji tasarrufu sağlanabilmektedir.

  • Sağlamlık

Ateş ve kemirgen hayvanlardan etkilenmeyen bakır, hiçbir güvenlik önlemi alınması gerekmeden inşaatlarda kullanılabilmektedir. Çekme mukavemeti de diğer malzemelere oranla çok yüksektir.

  • Basınca Dayanıklılık

Basınca dayanıklılığı sayesinde bakır borular tesisatta basınç ve ısı gibi kısıtlamalarına gerek bırakmamaktadır. 22×1 ölçülerindeki bir bakır borunun içinde suyun 200°C gibi bir durumda olması halinde bile 16 bara dayanabilmektedir. Değerler boru çapı düştükçe de daha fazla artmakta. Bu sebeple zaman içinde 80°C’yi bile aşabilen kalorifer tesisatlarında bakır boru muhteşem sonuçlar vermekte.

  • Estetik

Bakır borunun inceliği tesisata estetik bir görünüm katmaktadır. Ayrıca bakır borular kolay bir işlem ile de boyanabilmektedir.

  • Yangına Dayanıklılık

Metal oluşuyla bakır evlerde meydana gelebilecek bir yangın olayında etkilenmeyen eşyalar arasında olur.

  • Çevreye Duyarlılık

Doğadan elde edilebilen bu saf madde, çevreye zarar vermemektedir. Ayrıca tamamen geri dönüştürülebilmektedir.